Březen 2011

Nejdek.

30. března 2011 v 21:30 | já
Nejdek byl, alespoň pro mne, pro muziku zásadní. Nikde jinde v okolí nebyla taková nabídka jako tady. Bydlel jsem v N.Roli, ale někdy i čtyřikrát do týdne jsem navštívil nějaký klub v Nejdku.
O Číně na Suché jsem již psal, ta byla v sobotu. V místním kulturáku probíhaly v neděli taneční odpoledne. Kapely z Plzně a okolí hrály před plným sálem. Občas i pražáci - mladej Jirka Schelinger, z kapelou Shut up! F.Ringa Čecha,předkapela Olda Říha ... Moc by mne zajímalo, kdo to organizoval, Tom to určitě ví.
V kulturáku byly diskotéky i v Klubíčku nahoře v patře, bohužel jen krátce, v létě na terase - balkonu.
Později probíhaly diskotéky i na velkém sále.
Kino kavárna na náměstí, - dvakrát týdně disko a k tomu tři animované pohádky. Většina návštěvníků přijela od Nové Role a Chodova. Dýdžejové nic moc, Vobora jako šéf kina asi neměl rád Toma a Bondyho, a tak jsme poslouchali italské hity které pouštěl Jirka Volakovský. Ale ve všední dny jsme neměli nic jiného na výběr.
Tom Stabenow zmiňuje další místa kde se hrálo - hospoda na Pozorce, Mexiko v Bernově, venkovní posezení za Nejdeckým kinem, dům U žáby - zkušebna, hotel Vyhlídka, Kukačka na Tisové. Nejdek byl taková poslední bašta, kde se aspoň trochu dařilo bigbítu i přes komunistické zákazy a pokračující ,, normalizaci ".

Kluby a pódia::NOVÁ ROLE- KULTURNÍ DŮM

13. března 2011 v 22:45 | Míra Handsuh - ČUCHOŇ |  Mapování KV. REGIONU
Jako druhý v pořadí jsem vybral klub v N.Roli, hlavně proto, že jako jeden z mála ještě funguje. Díky pronájmu kolem Toma Stabenowa se zde hraje muzika. Podrobnosti na CULTURE CLUB Nová Role, - na hlavní stánce Crash clubu je odkaz, úplně dole.
On to klub v té době nebyl, - klasický socialistický kulturák z velkým sálem. Nyní je sál přepažen, ale tenkrát pojmul min. 300 lidí. Nevybavuji si tam jinou skupinu než chodovský LUNÍK /Old Faces Co./.
Jmenovalo se to odpolední čaje a probíhaly v neděli, maximálně do 20 hod. Pořádala to pravděpodobně místní TJ, - přivydělávala si na provoz.

Kapela Luník, to byl vlastně Jiří Navrátil, jako bíťák moc nevypadal, krátké vlasy na pěšinku, tesilky, svetr. Ale jeho kapela šlapala a na kytaru válel. Vzpomínám hlavně na Claptonovo sólo v While my guitar gently weeps od Beatles. Potřebná ,, kvákadla " a ,, krabičky " samozřejmě neměl, a tak si vypomohl kombinačkama a tak kytara ,, smutně plakala ", - jako v originále. Jeho žena Jana dobře zpívala, myslím, že ji málo využívali. Zjevem trochu připomínala Janis Joplin, postavou, vlasy. /pro jistotu dodám, že byla hezčí než J.J./. Měl tam i nějaké dechy, Franta Pechr na trubku...
Až později bylo v kapele pár muzikantů z delšími vlasy, Jirka Cerovský, Víťa Šebesta, Saša Tvrdík.
Po vpádu ,, zpřátelených vojsk " v srpnu 68, vyhlásil Navrátil přímo na novorolském sále soutěž o nový název kapely. Vyhrál návrh Míti Šťastného a Luník se přejmenoval na Old Faces Co.
Míťa vyhrál ještě jednou, vsadil se o pivo, že jako bývalý paragán seskočí z balkónu u sálu přímo na náměstí. Zapomněl, že má na nohou kovbojské boty - koně - a rozdrtil si oba kotníky.
Když už ho zmiňuji, - nám mlaďasům tvrdil, že umí na saxík a prej ho zkoušeli i Crash. Emil Fracka za ním občas do Role přijel a při jedné tancovačce se zviditelnil zdemolováním WC.
Později, po přepažení sálu, vznikl z menší části docela hezký klub. Tam se pak odehrávaly diskotéky, případně filmotéky. Ten také funguje dodnes.
Tom Stabenow zmiňuje na tomto sále Johny and they, Irena Janečková ve své obsáhlé práci o Ostrovských kapelách uvádí jakési základní kolo politické písně v N.Roli. Máte-li někdo nějaké doplnění, hlavně roky 71 - 72, to jsem sloužil vlasti, předem děkuji.

Jedeme na bigbeat,ale co na sebe?

2. března 2011 v 20:57 | čuchoň
Vyrazit za big beatem nebylo jen tak. V karlovarskym Nároďáku to bylo daný - povině sako, u vstupu probíhala nekompromisní kontrola. Ovšem na Čínu jet v tesilkách a saku? To by nás tam asi nepustili.
Kalhoty do zvonu - aspoň 30cm široký - to se tady koupit nedalo. Ptíca se naučil šít kalhoty, později i Jéňa Klimaj a tak novoroláci byli ,,IN". Oba měli docela slušnou klientelu ze širokého okolí. Nějaká košile nebo tričko, starší kabát, nejraději huberťák, montgomerák. Švígo jednou přišel na nádraží v mámino kožichu z králíka, užil si svou proslulou minutu slávy než máma přiběhla a na peroně ho z něj svlékla. Samozřejmě jel v košili, mráz nemráz. No a ještě nějakou tašku, Ptíca neuměl
ušít k těm kalhotám kapsy. Taška od plynové masky, pletený pytle, starý kabelky, někdo měl igelitku.
O tom kam se pojede se rozhodovalo během týdne, přednost měl Nejdek, napřed Čína, později kulturák. Neděle patřila Chodovu, Mírové,N.Roli. Zdravé jádro jezdilo i v týdnu, klub v Chodově, později kino kavárna Nejdek. Tam ale šéfoval hroznej blbec, nepouštěl dovnitř ,, indiány", tak říkal dlouhovlasejm. Chudák Ptíca nebyl párkrát vpuštěn na disko, ale povolil mu návštěvu kina - na ruskej film. Možná se ten vůl jmenoval Vobora, to by nemělo zůstat zapomenuto,nebo asi jo.
A příště už fakt napíšu o ,,fajnovým" klubu, o Číně.

První setkávání s bigbítem.

1. března 2011 v 20:48 | čuchoň
Zkouška.
Musel to bejt nějakej 66rok, holky donesly do školy film Perný den, i s promítačkou! Bylo to na základce v N.Roli, a nevím, jak to dokázaly. Po vyučování jsme si to ve třídě pustili, a od té doby jsem ho viděl nejmíň padesátkrát.
Asi ve stejném roce jsem dostal občanský průkaz, a to nebyla jen tak obyčejná událost. To byl ,, slavnostní akt".
Proběhl v novorolském kině, ještě dole ve vsi, dnes je tam autodílna. A na té akci hrála bítová skupina z K.Varů- Sirius.
To jsem viděl bíťáky prvně naživo, oni teda moc tvrdá kapela nebyli, ale hráli i nějaké svoje věci a na tu dobu to asi nebylo nejhorší. Vím, že hráli ještě dlouho potom, ale vícekrát jsem je neslyšel.
Potom jsem si vyrobil ,, rádio" , sluchátko z telefoního přístroje, připájela se tam malá dioda, kousek drátu jako anténa a hrála tam stanice na které jednou týdně pouštěl Jiří Černý, /právě slaví 75 narozeniny/, Houpačku. A tam byl občas Hendrix, Beatles, Manfred Man... Pak už jsem měl rádio doopravdický, dokonce tranzistorový. A poslouchali jsme Svobodnou Evropu. Nejlepší signál byl u novorolského kostela, rádio viselo na hromosvodu a od tří do šesti hrálo bigbeat.
Vždycky v celou začla rušička vrčet do zpráv, ale hned po nich umlkla a muzika s českým komentářem pokračovala.
Jo, tam jsem chodil se Švígou, poslouchali jsme spolu a hodnotili novinky i staré věci. Skončilo to pádem Švígy z kostelní
střechy, dobrejch sedm metrů výšky, obě ruce přeražený a bylo na čas po bigbítu.
A když se uzdravil, začali jsme jezdit po klubech, poněvadž už jsme byli velký kluci. A o těch klubech budu psát příště.
P.S. Docela bych uvítal nějakou zmínku od Varskejch harcovníků na skupinu Sirius. Byl to vůbec beat, nebo kavárenská kapela? Předem děkuji.